Az, hogy egy daganatos betegség gyógyítható-e, nagyban függ attól, hogy mikor diagnosztizálják. A cél: minél hamarabb észlelni a bajt – és ebben nemcsak a szűrővizsgálatok vannak segítségünkre, hanem az is, ha odafigyelünk testünk változásaira.
Fájdalom
Ha bekapunk egy fájdalomcsillapítót , akkor nem az okot, hanem a tünetet kezeltük, úgyhogy tartós vagy visszatérő fájdalomérzet – mindegy hogy tompa vagy görcsös – esetén menjünk orvoshoz. Van, hogy egy daganat okozta fájdalom kisugárzik más területekre, a tüdőcsúcsban lévő rák például a vállba, szembe, a vese- vagy heredaganat a derékba, a májrák övszerűen a bordák alá, a méhnyakrák a kismedencébe, lábakba (ödémát is okozhat!).
Köhögés, nehéz légzés, fulladás
Náthaszezonban sem érdemes legyinteni, ha hetekig nem múlik el a „megfázás” vagy vissza-visszatér a tüdőgyulladás , a véres köpet okát pedig minden esetben haladéktalanul ki kell vizsgálni.
Problémák a széklettel
Fontos jel lehet, ha megváltoznak a székletürítési szokások: szorulás vagy hasmenés jelentkezik akár váltakozva, más lesz a széklet mennyisége, állaga, friss vagy alvadt vér, nyák található benne. Ezek a tünetek utalhatnak aranyérre, de emésztőrendszeri daganatra is.
Étvágytalanság, fogyás
Mindenképpen ki kell vizsgálni az indokolatlan testsúlyvesztést. A nehezített nyelés (néha rekedtséggel, nehézlégzéssel, gombócérzéssel a torokban párosulva) többek közt gégedaganatra utalhat.
Vérszegénység, sápadtság, gyengeség.
A fenti tünetek többek között vastagbélrákra is utalhatnak.