A legtöbb ember tudja, hogy kétféle cukorbetegség létezik, de nem mindenki érti a köztük lévő különbséget. Mind az 1-es, mind a 2-es típusú cukorbetegségben a vércukorszint azért emelkedhet túl magasra, mert a szervezet nem termel inzulint (a vércukorszintet szabályozó hormon) – vagy nem hasznosítja megfelelően az inzulint. Bár a probléma alapvetően ugyanaz mindkét típusnál, az okok és a kezelési módok különböznek. Cikkünkben bemutatjuk a főbb szempontokat.
1-es típusú cukorbetegség
A fő különbség a két diabétesztípus között az, hogy az 1-es típusú cukorbetegség genetikai rendellenesség, amely gyakran már az élet korai szakaszában jelentkezik, míg a 2-es típus nagyrészt étrenddel összefüggő, és idővel alakul ki. Ha 1-es típusú cukorbetegségben szenvedsz, az immunrendszered megtámadja és elpusztítja a hasnyálmirigyében lévő inzulintermelő sejteket.
A jó hír az, hogy a mai kezelések lehetővé teszik, hogy az 1-es típusú cukorbetegek megtanulják kezelni a betegség hatásait, és mégis viszonylag “normális” életet élhetnek.